9ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας ACSTAC

Με σκοπό την προώθηση των φυσικών  επιστημών, της τεχνολογίας, της μηχανικής  και των  μαθηματικών  (STE(A)M), το Κολλέγιο Ανατόλια διοργανώνει για ένατη χρονιά το Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας – ACSTAC (Anatolia College Science and Technology Annual Conference) στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια από την Παρασκευή 10 έως την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023.

Το ACSTAC προσκαλεί μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίου και Λυκείου Γενικής Εκπαίδευσης της Ελλάδας και του εξωτερικού να αναπτύξουν δεξιότητες έρευνας, κριτικής σκέψης, συνεργασίας και επικοινωνίας, παρουσιάζοντας τις εργασίες τους ως πραγματικοί ερευνητές στο πλαίσιο ενός μαθητικού επιστημονικού συνεδρίου.

Κεντρικό άξονα του 9ου ACSTAC αποτελεί η πράσινη εκπαίδευση και η σημασία της σύνδεσης της έννοιας της βιωσιμότητας και της κοινωνικής υπευθυνότητας με το STE(A)M. Στο πλαίσιο αυτό θα διοργανωθούν εργαστήρια για την πράσινη προσέγγιση και το STE(Α)M, τόσο για μαθητές όσο και για εκπαιδευτικούς.

Οι μαθητές θα επιλέξουν ένα θέμα που τους προκαλεί το ενδιαφέρον και θα το διερευνήσουν σε βάθος με στόχο να το συνδέσουν με την καθημερινή τους ζωή και την κοινότητα τους.  Θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν εργασίες (συμμετοχή με Προφορική Εισήγηση, Έκθεση-Κατασκευή-Δημιουργία) σε θεματικές ενότητες που αφορούν οποιαδήποτε από τις συνιστώσες του STE(Α)M στα αγγλικά ή στα ελληνικά.

Μέσω αυτής της διεργασίας τα παιδιά θα εφαρμόσουν τις αρχές της διερευνητικής μάθησης, θα αναζητήσουν πληροφορίες, θα διερευνήσουν λύσεις και θα κατασκευάσουν καινοτόμα  προϊόντα. Επιπλέον θα καλλιεργήσουν  δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως είναι η συνεργασία, η αποτελεσματική χρήση της τεχνολογίας, η επικοινωνία, η προσωπική και κοινωνική υπευθυνότητα, ο επαγγελματικός προσανατολισμός.

Προθεσμίες

14 Νοεμβρίου 2022: Προθεσμία για την υποβολή του τίτλου και μιας σύντομης περίληψης (μέχρι 200 λέξεις) των εργασιών (προφορικής εισήγησης ή πρότασης για την παρουσίαση έκθεσης- κατασκευής-δημιουργίας)

Ενημέρωση για την αποδοχή των περιλήψεων έως 25 Νοεμβρίου 2022

9 Ιανουαρίου 2023: Υποβολή του πλήρους κειμένου των εργασιών (άρθρου προφορικής εισήγησης) και πληροφοριών κατασκευής/αφίσας – γίνεται ηλεκτρονικά στο acstac@anatolia.edu.gr

Επιστροφή εργασίας με σχόλια από τον Υπεύθυνο Επιστημονικού Τομέα έως 23 Ιανουαρίου 2023

3 Φεβρουαρίου 2023: Προθεσμία επανυποβολής διορθωμένων εργασιών

6-12 Φεβρουαρίου 2023: Εγγραφή στο συνέδριο

Για τη συμμετοχή στο συνέδριο υπάρχει αντίτιμο 15€

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε τη σελίδα του ACSTAC  www.anatolia.edu.gr/acstac στην οποία θα αναρτώνται σταδιακά όλες οι απαραίτητες πληροφορίες.