2ο βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καινοτομίας στο περσινό project του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού

Το έργο Κατασκευή Πάρκινγκ με αυτοματισμούς και ειδική διαχείριση θέσης στάθμευσης Ατόμων με Αναπηρία του Ομίλου Ρομποτικής & Προγραμματισμού 2022-23 του σχολείου μας κέρδισε το 2ο βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καινοτομίας.

Τα έργα των ομάδων που βραβεύτηκαν έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού και μπορείτε να τα δείτε εδώ https://inventivestudents.uom.gr/

Λίγα λόγια για τον διαγωνισμό

Πρόκειται για μια Πανελλήνια δράση του Εργαστηρίου Προσβασιμότητας και Υποστήριξης των Ατόμων με Αναπηρία, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, που υλοποιείται με τη συνεργασία σημαντικών συνεργατών/ εταίρων.

Στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Καινοτομίας, συμμετέχουν Μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από όλη τη χώρα και καταθέτουν καινοτόμες ιδέες/σχέδια για την υποστήριξη και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των συμμαθητών τους με αναπηρία. Αυτά τα σχέδια δεν αφορούν μόνο σε εφαρμογές της τεχνολογίας, αλλά και σε καινοτόμες προτάσεις που εντάσσονται στα πλαίσια της βελτίωσης της καθημερινότητας των μαθητών με αναπηρία εντός και εκτός του πλαισίου του θέτει το σχολικό περιβάλλον. Σχέδια που αφορούν στην κοινωνική δικτύωση και κοινωνική στήριξη των μαθητών με αναπηρία, στο σχολικό περιβάλλον, στην προσβασιμότητα, κ.α.