10η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού στο 3ο Πειραματικό ΓΕ.Λ.

Με κεντρικό σύνθημα – Η Κίνηση δίνει Ζωή – γιορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου από το σχολείο μας, η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η ημέρα αυτή διοργανώθηκε φέτος για 10η χρονιά και είχε σαν στόχο, να αναδειχθεί η θεμελιώδης  σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού, για την υγεία και την ευημερία  του ατόμου. Ο καλός καιρός επέτρεψε, να πραγματοποιηθούν με επιτυχία, οι δράσεις που οργανώθηκαν από τις καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Τζάνα Μαρία και Δουρουκλάκη Ευθυμία καθώς και το σύλλογο των διδασκόντων καθηγητών.

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν

1. Δρόμος υγείας και ευεξίας – περπάτημα

2. Διοργάνωση εσωτερικών πρωταθλημάτων

Καλαθοσφαίριση –Ποδοσφαίριση- Αντιπτέριση- Επιτραπέζια Αντισφαίριση

Διαιτησία Μαθητών – Μαθητριών

3. Δημιουργία θεματικής αφίσας, για την ημέρα του αθλητισμού και έκθεση των αφισών, σε κοινό χώρο του σχολείου.

4. Σεμινάριο – ενημέρωση πρώτων βοηθειών από εξειδικευμένους φορείς (Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός)

5. Διδασκαλία ενός χορού από μαθητές/ μαθήτριες, στους δασκάλους/καθηγητές τους, για να χορέψουν όλοι μαζί.