Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τρίες της Γ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν την κ. Δαλαγδή, ψυχολόγο και την κ. Κομίνη, παιδοψυχίατρο από το Κέντρο Ψυχικής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής και να παρακολουθήσουν μια βιωματική δράση με τίτλο: “Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες”.

Στην αρχή απαντήθηκαν ερωτήματα όπως: “Τι είναι το στρες; Ποια είναι τα συμπτώματά του; Ποιες είναι οι καταστάσεις/συμπεριφορές που μπορεί να κρύβουν στρες; ” και έπειτα αναλύθηκαν τρόποι διαχείρισης του στρες αλλά και ειδικές τεχνικές πρόληψης και διαχείρισης του στρες όπως: η διαφραγματική αναπνοή, η προοδευτική νευρομυϊκή χαλάρωση και η νοερή απεικόνιση.

Η δράση έγινε στο πλαίσιο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών στο Θεματικό Άξονα: Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και εφήβου και οργανώθηκε από τους Συμβούλους Σχολικής Ζωής του σχολείου μας: κ. Βερρή, κ. Παιδαράκη και κ. Τζάνα.