Ο Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτης Σχοινάς στο σχολείο μας

Το πρωί της Πέμπτης 22 Φεβρουαρίου, με χαρά καλωσορίσαμε στο σχολείο μας τον Αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτη Σχοινά. Τον υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό μαθητές/τριες μέλη του Ομίλου Ρητορικής (Διττών Λόγων …δύτΑΙς), του προγράμματος της Βουλής των εφήβων και του τμήματος Β2. Ακολούθησε ένας ζωντανός διάλογος για τα τρέχοντα θέματα της ευρωπαϊκής πραγματικότητας. Η οικονομία, η εξωτερική πολιτική, τα ανθρώπινα δικαιώματα, η εκπαίδευση, η τεχνολογία και ο τρόπος λειτουργίας των θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης αποτέλεσαν τα κομβικά σημεία ενός εποικοδομητικού διαλόγου ανάμεσα στους μαθητές και τον κ. Σχοινά.

Η συζήτηση τελείωσε με την προβολή ενός βίντεο στο οποίο οι ίδιοι οι μαθητές επιχειρηματολογούσαν για την αναγκαιότητα συμμετοχής των νέων στις στις επερχόμενες ευρωεκλογές στις 9 Ιουνίου 2024.

Στην συνάντηση παραβρεθήκαν και χαιρέτησαν η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης κ. Μαριγούλα Κοσμίδου και στελέχη της κοινότητας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και του Εurope Direct Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.