Διαγωνισμός “Καγκουρό” 2024

Το 3ο Πειραματικό ΓΕΛ Κομοτηνής διοργανώνει για πέμπτη φορά στην Κομοτηνή τον Διεθνή Διαγωνισμό Μαθηματικών, Γρίφων και Λογικής «Καγκουρό», ο οποίος διεξάγεται κάθε χρόνο σε 52 χώρες. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στους χώρους του σχολείου το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στις 9 π.μ.

Τα θέματα στα οποία θα διαγωνιστούν οι μαθητές δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους και η καθαρή σκέψη είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Όλα τα θέματα είναι πολλαπλής επιλογής.

Για εγγραφή στον διαγωνισμό απαιτείται συνδρομή 12,50 ευρώ (θα εκδοθεί νομότυπη απόδειξη από το «Καγκουρό Ελλάς»). Το ποσό αυτό καλύπτει τα έξοδα του διαγωνισμού, τα δώρα που παίρνουν όλοι οι συμμετέχοντες (έγχρωμο βιβλίο με τα θέματα και τις λύσεις του φετινού διαγωνισμού, άλλα δωράκια, βεβαίωση διάκρισης για τους επιτυχόντες).

Υπάρχουν έξι διαφορετικά επίπεδα θεμάτων, ανάλογα με την τάξη του μαθητή:

• Επίπεδο Β Δημοτικού: απευθύνεται σε μαθητές της Β’ Δημοτικού,
  • Επίπεδο 1: απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης Δημοτικού,
  • Επίπεδο 2: απευθύνεται σε μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης Δημοτικού,
  • Επίπεδο 3: απευθύνεται σε μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Γυμνασίου,
  • Επίπεδο 4: απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ τάξης Λυκείου,
  • Eπίπεδο 5: απευθύνεται σε μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης Λυκείου.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό, αλλά και βιβλία με θέματα παλαιοτέρων ετών μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Καγκουρό Ελλάς.

Εγγραφές για τον Ν. Ροδόπης

Βήμα 1ο: Συμπληρώνετε τη φόρμα εγγραφής το αργότερο έως την Παρασκευή 8 Μαρτίου.

Βήμα 2ο: Πληρώνετε το αντίτιμο συμμετοχής (12,50 ευρώ) και υπογράφετε την υπεύθυνη δήλωση γονική συναίνεσης στο 3ο Πειραματικό ΓΕΛ Κομοτηνής (Γραφείο υποδιεύθυνσης, κ. Καράουστας) απαραίτητα έως τη λήξη των εγγραφών (και σε καμία περίπτωση την ημέρα διεξαγωγής του διαγωνισμού) αποκλειστικά και μόνο τις εξής ημέρες και ώρες:

Δευτέρα 8.15-10.00

Τετάρτη 11.45-12.45

(Τετάρτη μόνο στις 6 Μαρτίου 18.30-19.30)

Πέμπτη 8.15-10.30

Παρασκευή 10.00-12.45

Μετά την 8η Μαρτίου καμία εγγραφή δεν θα γίνει δεκτή!

Μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους διοργανωτές στην Κομοτηνή με email στο kagouro.komotini@gmail.com

Ευχαριστούμε