«Ας μιλήσουμε για την Αναπηρία» με την Κοιν.Σ.Επ. «Actοἶδα»

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023, την 3η διδακτική ώρα, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία εκπαιδευτική και βιωματική δράση με αφορμή την καθιερωμένη στις 3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Μέλη της Κοιν.Σ.Επ. «Actοἶδα» επισκέφθηκαν τη σχολική μας μονάδα και υλοποίησαν τη δράση «Ας μιλήσουμε για την Αναπηρία», η οποία περιελάμβανε μία άσκηση γνωριμίας με τους/τις μαθητές/-τριες των τμημάτων Α2 και Α3, θεωρητική παρουσίαση, καθώς και μία βιωματική άσκηση για την κατανόηση των αναγκών και της ποιότητας ζωής ως κοινών παραγόντων για όλους τους ανθρώπους. Στόχος της δράσης ήταν η αποδοχή της ατομικής μοναδικότητας.

Μέλη της Κοιν.Σ.Επ. «Actοἶδα» που συντόνισαν τη δράση: Κυριακή Ειρήνη Γκουτσίδου, Κοινωνική Λειτουργός και Πρόεδρος της Κοιν.Σ.Επ., Βασίλειος Καραδάτκος, Παιδαγωγός-Οικονομολόγος

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Κωνσταντινίδου Γρηγορία Καρολίνα (ΠΕ02) και Πανέρη Θωμαή (ΠΕ80).